Gloxina
Télen a növény lehullatja leveleit, de ha meglelelően gondozzuk, tavasszal kihajt és új virágokat hoz.
A gloxínia jó példa arra, hogyan lehet nemesítéssei és keresztezéssei megváltoztatni a növényeket. Új színek és új foltos, szegélyezett és fodros virágú növények keletkeznek így. Ez a szép brazíliai növény a 18. század elején jelent meg Európában. Latin nevét a bonni egyetemi kertésznek, Wilhelm Sinningnek, magyar nevét pedig a colmari orvosnak, Peter Gloxinnak köszönheti.
Szebb virágok Eredetileg a gloxíniavirágak vízszintesen (vagy ferdén) helyezkedtek el, és gyűszűformájuk volt.
A mai gumós növénynek egyenesen álló, nagy tölcsérvirágai vannak, melyeket mattzöld, nyelv formájú, puha szőrű levelek gyűrűje vesz körül.
A tendencia az alacsonyabb, kisebb levelű, ám nagyobb virágú növények nemesítésének irányába mutat (ma mintegy 30 cm-esre nőnek).
A félárnyékot kedveli szobanövényként a gloxínia leginkább a 20-22 oC-os hőmérsékletet kedveli.
Ha 15 °C-nál hűvösebb helyre kerül, nem fejlődik. Szép nyári időben a gloxíniát félárnyékos helyre a szabadba is kitehetjük.
Télen nyugalmi időszak A gloxínia áprilistói októberig virágzik. Ezután kezdődik a nyugalmi időszak. A növénynél ez úgy nyilvánul meg, hogy először elveszti virágait, majd elfonnyadnak a levelei.
Hagyjuk a cserépben és tegyük 15 oC-os hőmérsékletű helyiségbe, sem öntözni sem trágyázni nem szükséges.
Februárban vegyük ki a cserépből, tisztítsuk me és ültessük új földbe.
A növény szaporítása
Aki megkedvelte a gloxíniát, még többet szeretne. A növény szaporítására több lehetőség is van.
Gumóosztással
Amikor a gumó kora tavaszszal hajtani kezd, vágjuk ketté. Használjunk éles kést és keményalátétet. Fontos, hogy minden gumódarabon legyenek hajtások. Ezek jobban felismerhetők, ha előtte alaposan megtisztítjuk a gumót.
A vágási· felületet szórjuk be kénporral, hogy elkerüljük a fertőzést. A gumófeleket ültessük föld és homok keverékével megtöltött cserépbe. Az első hetekben tegyük 22-25 oC-os helyre.
Magról
A magról történő szaporítás olcsó, de igen nehéz.
A magok olyan aprók, mint a homokszemek. Tegyük a magokat szaporítóládába, nedves tőzegkorpa-keverékbe, és gondoskodjunk a 22-25 oC közötti hőmérsékletről. Vannak kertészek akik homok közé keverik ' a magokat, hogy egyenletesebben el tudják osztani azokat. A vetést követően (a legjobb november-decemberben) két hétig sötétben csíráztassuk a magokat. Ha a csírák már olyan nagyok, hogy csipeszszel megfoghatók, egyenként ültessük ki őket. A pikírozást öt hét múlva még egyszer ismételjük meg. Mivel a fiatal növények fényigénye napi 14-16 óra, gondoskodjunk mesterséges megvilágításról.Levéldugványról
Töltsünk meg egy ládát egy réteg kaviccsal, majd tőzegkorpával, s erre kerüljön 1 cm homok. Nedvesítsük meg a keveréket, majd vágjunk le egy nagy, egészséges levelet a növényről, és két helyen vágjuk át a főlevélér bordáját. Rögzítsük a levelet hajtűkkel, fedjük le a ládát üveglappal, és tegyük 20 oC hőmérsékletű helyre. A vágás helyén új növények fejlődnek. Ha már gyökeret eresztettek, óvatosan vágjuk le a növényeket, és ültessük el őket.
Hajtásdugványról
Ha a gumók új hajtásokat növesztettek, ezeket is felhasználha~uk dugványként.
Ültessük őket közvetlenül a földbe, és műanyag fóliával takarjuk le, míg a gyökerek meg nem jelennek.
BETEGSÉGEK, KÁRTEVŐK
Az egészséges gloxíniának zöld, erős, pozsgás levele, sok bimbója és virága van.
A világossárga vagy összepöndörödött levelek túl sok napfényre vagy túl kevés trágyára utalnak.
A virágok és a levelek elrothadnak, ha a növényt túlöntözzük. Ilyenkor hagyjuk a földet kiszáradni, és öntözzük kevesebbet a növényt.
A levéItetvek és takácsatkák roncsolják a leveleket. Kezeljük a növényt rovarirtó szerrel.
A szürkepenész gyorsan terjed az egész növényen. Ennek első jelei még jelentéktelen foltok.
Az ernyedt levelek és a puha szár arra utalnak, hogy a növény túl száraz vagy huzatos helyen van.
A gloxíniának eredetileg szerényebb, ibolyakék virágai voltak.
VÁSÁRLÁSI TANÁCSOK
Soha ne vásároljunk olyan növényt, amelynek levelei színtelenek, puhák és kevés bimbó van rajta. Legyünk óvatosak a kicsomagolásnál, mert a levelek könnyen törnek.
TANACSOK RÖVIDEN
Méret és növekedés
A növény a gumósok közé tartozik. 15-20 cm hosszú dús levélzete rövid nyélen ül. A virágok a növény közepén jelennek meg.
Virág és illat
A májustói szeptemberig megjelenő szép tölcsérvirágok bársonyosak, színük fehér, vörös, lila, de akár kétszínűek is lehetnek, vagy a virágok szélén csík fut körbe.
Fény és hőmérséklet
A gloxínia leginkább a félárnyékot kedveli, ugyanis a tűző nap megégeti a leveleit. Nyáron 20-22 oC-os hely a megfelelő számára. Télen a gumót 15 OC-on tároljuk.
Öntözés és trágyázás
A növény a magas páratartalmat kedveli. Állítsunk a növény mellé párologtatót, vagy tegyük nedves tőzegágyra. Kora tavasszal és nyáron sok vizet igényei, szeptembertől aztán egyre kevesebbet. Figyeljünk arra, hogy a levelek ne legyenek vizesek.
Hetente egyszer trágyázzuk. A virágzás alatt kálium tartalmú trágyát használjunk.
Föld és átültetés
A gloxíniánál a szó igazi értelmében vett átültetésről nem beszélhetünk. Az átteleltetett gumót februárban üItessük új földbe (enyhén savanyú virágföld) .
'Nyesés, visszavágás
A levelek ősszel maguktól elfonnyadnak. A gumót tavasszal tisztítsuk meg.
Szaporítás
A gloxíniát magról, levéldugványról vagy gumóosztássallehet szaporítani (lásd 3. oldal).
Környezet
A gloxíniát úgy helyezzük el, hogy minden oldalról jóllátható legyen. Több növény együtt pompás látványt nyújt. Ügyeljünk azonban arra, hogya levelek ne érjenek össze.
A különböző színű és mintázatú virágszirmok jól harmonizálnak egymással.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése